Kaip atpažinti ir valdyti alergiją: teisiniai aspektai ir pacientų teisės

Sveikata

Alergijos – nematomas priešas, kurį galima suvaldyti!

Prisipažinsiu – pirmą kartą patyrusi alerginę reakciją galvojau, kad tai tiesiog eilinė peršalimo banga. Bet kai akys ištino taip, kad vos galėjau matyti, o oda pasidengė raudonais lopinėliais, supratau – čia kažkas rimčiau! Alergija šiandien tapo tikra XXI amžiaus epidemija, paliečiančia milijonus žmonių visame pasaulyje. Lietuvoje maždaug kas ketvirtas gyventojas susiduria su įvairiomis alergijomis, o skaičiai kasmet auga!

Alergijos ne tik kelia diskomfortą, bet kartais gali tapti rimta grėsme sveikatai. Tačiau gera žinia ta, kad tinkamai atpažinus simptomus ir žinant savo teises, galima ne tik efektyviai valdyti šią būklę, bet ir užsitikrinti tinkamą medicininę pagalbą. Šiame straipsnyje pasidalinsiu ne tik kaip atpažinti alergiją, bet ir kokios yra jūsų, kaip paciento, teisės bei kokia teisinė apsauga jums priklauso!

Daugiau informacijos apie alergijas galite passikaityti čia.

Alergijos atpažinimo ABC – kada skambinti pavojaus varpais?

Alergija – tai imuninės sistemos „nesusipratimas”, kai ji pradeda kovoti su nekenksmingomis medžiagomis, tarsi jos būtų pavojingi įsibrovėliai. Šis „nesusipratimas” pasireiškia įvairiais simptomais, kuriuos būtina atpažinti:

  • Odos reakcijos – bėrimai, niežėjimas, paraudimas, dilgėlinė
  • Kvėpavimo takų simptomai – čiaudulys, sloga, kosulys, dusulys
  • Virškinimo sutrikimai – pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, viduriavimas
  • Anafilaksija – pavojinga gyvybei būklė, pasireiškianti staigiu kraujospūdžio kritimu, kvėpavimo pasunkėjimu, sąmonės praradimu

Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į anafilaksiją – tai skubios medicininės pagalbos reikalaujanti būklė! Jei pastebite, kad po kontakto su alergenu (maistu, vabzdžio įgėlimu, vaistais) staiga pasunkėja kvėpavimas, atsiranda gerklės spaudimo jausmas, galvos svaigimas ar sąmonės pritemimas – nedelsiant skambinkite 112!

Mano kaimynė Janina ilgai nesuprato, kodėl pavasarį jai nuolat peršti akis ir varva nosis. „Tikriausiai peršalau,” – sakydavo ji kasmet. Tik po apsilankymo pas alergologą paaiškėjo, kad ją kankina žiedadulkių alergija. Tinkama diagnostika pakeitė jos gyvenimą!

Kaip atpažinti alergija? Visi atsakymai pateikiami portale.

Diagnostika ir teisė į kokybišką sveikatos priežiūrą

Įtariant alergiją, svarbu ne tik atpažinti simptomus, bet ir gauti profesionalią diagnostiką. Pagal Lietuvos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą, kiekvienas pacientas turi teisę į kokybišką sveikatos priežiūrą. Tai reiškia, kad jums priklauso:

  1. Šeimos gydytojo konsultacija ir siuntimas pas alergologą
  2. Odos dūrio testai alergenams nustatyti
  3. Kraujo tyrimai specifiniams IgE antikūnams nustatyti
  4. Provokacinis mėginys (atliekamas tik specialistų priežiūroje)
  5. Išsamus gydymo plano sudarymas

Svarbu žinoti, kad dauguma šių paslaugų kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, jei turite galiojantį sveikatos draudimą. Tačiau eilės pas specialistus kartais gali būti ilgos – neretai tenka laukti 1-3 mėnesius. Jei jaučiate, kad jūsų būklė rimta, turite teisę prašyti skubesnės konsultacijos!

Mano draugas Tomas, turintis sunkią riešutų alergiją, pasidalino patirtimi: „Kai pirmą kartą patyriau stiprią reakciją, gydytojas ne tik paskyrė tyrimus, bet ir išrašė adrenalino auto-injektorių. Paaiškino, kad turiu teisę gauti šį gyvybiškai svarbų vaistą kompensuojamą, nes mano alergija kelia grėsmę gyvybei.”

Teisinė apsauga darbo vietoje ir mokykloje

Alergija gali stipriai paveikti kasdienį gyvenimą, įskaitant darbą ir mokslus. Tačiau Lietuvos įstatymai suteikia tam tikrą apsaugą:

Darbo vietoje:
Pagal Darbo kodeksą ir Lygių galimybių įstatymą, darbdaviai privalo užtikrinti saugias darbo sąlygas visiems darbuotojams, įskaitant turinčius alergijas. Jei jūsų alergija pripažįstama kaip negalia (sunkiais atvejais), darbdavys privalo atlikti būtinus darbo vietos pritaikymus.

Pavyzdžiui, jei turite latekso alergiją ir dirbate medicinos įstaigoje, darbdavys privalo aprūpinti jus alternatyviais, latekso neturinčiais pirštinėmis. Jei to nepadaro, galite kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją.

Mokykloje:
Švietimo įstatymas numato, kad kiekvienas vaikas turi teisę į saugią mokymosi aplinką. Mokyklos privalo:

  • Atsižvelgti į mokinių sveikatos būklę
  • Užtikrinti saugią aplinką alergiškiems vaikams
  • Sudaryti individualų pagalbos planą
  • Mokyti personalą, kaip elgtis alerginės reakcijos atveju

Mano sesers dukra Emilija turi stiprią kiaušinių alergiją. Prieš jai pradedant lankyti darželį, sesuo pasirūpino gydytojo pažyma ir sudarė individualų pagalbos planą su įstaigos administracija. Darželio personalas buvo apmokytas, kaip elgtis alerginės reakcijos atveju, o virtuvėje buvo paruoštas specialus meniu. Tai puikus pavyzdys, kaip veikia sistema, kai žinai savo teises!

Maisto ženklinimas ir vartotojų teisės

Maisto alergikams ypač svarbu žinoti, ką valgo. Europos Sąjungos reglamentas Nr. 1169/2011 dėl informacijos apie maistą teikimo vartotojams numato, kad ant visų fasuotų maisto produktų privalo būti aiškiai nurodyti 14 pagrindinių alergenų:

1. Glitimo turintys javai
2. Vėžiagyviai
3. Kiaušiniai
4. Žuvis
5. Žemės riešutai
6. Sojų pupelės
7. Pienas
8. Riešutai
9. Salierai
10. Garstyčios
11. Sezamo sėklos
12. Sieros dioksidas ir sulfitai
13. Lubinai
14. Moliuskai

Jei perkate produktą, kuriame nėra nurodyti alergenai arba informacija klaidinga, turite teisę:

  • Grąžinti produktą ir atgauti pinigus
  • Pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai
  • Reikalauti žalos atlyginimo, jei dėl netinkamo ženklinimo patyrėte alerginę reakciją

Restoranai ir kavinės taip pat privalo teikti informaciją apie patiekaluose esančius alergenus. Jei šios informacijos negaunate – drąsiai reikalaukite!

Kelionės ir alergijos: ką reikia žinoti?

Keliauti su alergija gali būti iššūkis, tačiau tinkamas pasiruošimas padės išvengti nemalonių situacijų:

Prieš kelionę:

  • Pasikonsultuokite su gydytoju ir atnaujinkite vaistus
  • Įsigykite kelionių draudimą, kuris padengtų alerginių reakcijų gydymą
  • Pasiruoškite medicininį pasą ar apyrankę su informacija apie jūsų alergiją
  • Išmokite pasakyti apie savo alergiją kelionės šalies kalba

Keliaujant lėktuvu:
Pagal ES reglamentą Nr. 1107/2006, oro linijos privalo užtikrinti pagalbą keleiviams su specialiais poreikiais. Jei turite maisto alergiją, galite:

  • Iš anksto užsisakyti specialų maistą
  • Informuoti oro liniją apie savo alergiją rezervuojant bilietus
  • Prašyti, kad skrydžio metu nebūtų patiekiami tam tikri produktai (pvz., riešutai)

Pernai keliavau į Italiją turėdama glitimo netoleravimą. Prieš kelionę išsispausdinau kortelę italų kalba, kurioje buvo parašyta apie mano būklę. Tai labai padėjo restoranuose – vietiniai virėjai suprato mano poreikius ir pasiūlė alternatyvų, kurios leido mėgautis itališka virtuve be jokių problemų!

Kompensacijos ir draudimas: finansinė apsauga

Alergijos gydymas gali būti brangus, todėl svarbu žinoti apie galimas kompensacijas:

Vaistų kompensavimas:
Valstybinė ligonių kasa kompensuoja tam tikrus vaistus nuo alergijos, jei jie paskirti gydytojo ir įtraukti į kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Ypač svarbu žinoti, kad adrenalino auto-injektoriai (pvz., EpiPen) gali būti kompensuojami asmenims, sergantiems sunkiomis alergijomis.

Papildomas sveikatos draudimas:
Verta apsvarstyti papildomo sveikatos draudimo galimybę, kuris galėtų padengti:

  • Nekompensuojamus vaistus
  • Privačias specialistų konsultacijas
  • Papildomus tyrimus
  • Alternatyvius gydymo metodus

Mano kolega Marius, turintis sunkią žiedadulkių alergiją, pasidalino vertingu patarimu: „Kiekvienais metais prieš žiedadulkių sezoną einu pas gydytoją atnaujinti receptus. Kadangi mano būklė laikoma lėtine, gaunu didesnę vaistų kompensaciją. Tai leidžia sutaupyti kelis šimtus eurų per metus!”

Alergija kaip gyvenimo palydovas – ne nuosprendis, o galimybė!

Alergija nėra tik medicininė diagnozė – tai gyvenimo būdo pokyčių katalizatorius. Pažindami savo teises ir priimdami tinkamus sprendimus, galite ne tik suvaldyti alergiją, bet ir atrasti naujų galimybių!

Mano pažįstama Kristina, sužinojusi apie savo pieno alergiją, ne tik pakeitė mitybą, bet ir atrado visą augalinių alternatyvų pasaulį. Šiandien ji – sėkminga veganiškų desertų kepėja, įkvėpusi daugelį žmonių sveikiau maitintis.

Atminkite – jūsų sveikata yra jūsų rankose, o teisinė sistema sukurta jums padėti. Drąsiai klauskite, reikalaukite informacijos ir naudokitės savo teisėmis. Alergija gali būti iššūkis, bet tikrai ne kliūtis gyventi pilnavertį gyvenimą!

O jei kada nors susidursite su situacija, kai jūsų teisės nebus gerbiamos – nesustokite! Kreipkitės į pacientų organizacijas, Ligonių kasą ar net Pacientų teisių gynimo tarnybą. Kartu galime sukurti saugesnę aplinką visiems, gyvenantiems su alergijomis!

Juk galiausiai, alergija išmoko mus atidžiau klausytis savo kūno ir labiau vertinti sveikatą. O ar gali būti vertingesnė pamoka už šią?

Parašykite komentarą