Lietuvos parlamentas neseniai balsavo už tai, kad šalyje būtų padidintas minimalus darbo užmokestis. Šis pakeitimas įsigalios 2023 m. sausio mėn. ir turės įtakos įmonėms visoje Lietuvoje. Šiame tinklaraščio įraše aptarsime šio pakeitimo pasekmes Lietuvos įmonėms. Taip pat pateiksime patarimų įmonėms, kurios ruošiasi šiam padidinimui.
Naujasis minimalus darbo užmokestis bus 800 eurų per mėnesį, palyginti su dabartiniu 740 eurų dydžiu. Tai didelis darbo užmokesčio šuolis daugeliui Lietuvos gyventojų ir gali turėti reikšmingų pasekmių Lietuvoje veikiančioms įmonėms. Įmonėms gali tekti koreguoti savo biudžetus ir darbo užmokesčio skalę, kad prisitaikytų prie šio padidėjimo. Be to, įmonės, kurios yra įpratusios mokėti darbuotojams mažesnį nei minimalų darbo užmokestį, turės užtikrinti, kad visiems jų darbuotojams būtų mokamas atitinkamas darbo užmokestis.
Kitas minimalaus darbo užmokesčio padidinimo poveikis yra tas, kad tai gali daryti spaudimą įmonėms didinti darbo užmokestį ir aukštesnio lygio pareigūnams. Didėjant darbo sąnaudoms, įmonėms gali tekti koreguoti atlyginimus, kad išliktų konkurencingos ir pritrauktų talentingiausius darbuotojus. Tai gali reikšti, kad daugeliui Lietuvos įmonių padidės išlaidos, o tai gali turėti įtakos galutiniam rezultatui.
Galiausiai įmonėms gali tekti iš naujo įvertinti savo įdarbinimo praktiką ir politiką. Kadangi dėl minimalaus darbo užmokesčio padidinimo greičiausiai padidės visų darbuotojų atlyginimai, įmonėms gali tekti pakoreguoti naujų darbuotojų atrankos kriterijus. Be to, įmonės turėtų pagalvoti, kaip pritraukti naujų talentų vis konkurencingesnėje darbo rinkoje.
Įmonėms, besiruošiančioms minimalaus darbo užmokesčio didinimui, rekomenduojama laikytis aktyvaus požiūrio. Įmonės turėtų peržiūrėti savo biudžetus ir darbo užmokesčio skalę, kad užtikrintų, jog galės prisitaikyti prie pokyčių. Jos taip pat turėtų iš naujo įvertinti savo įdarbinimo praktiką ir užtikrinti, kad būtų pasirengusios padidėjusiai konkurencijai dėl talentų. Galiausiai įmonės turėtų užtikrinti, kad visiems jų darbuotojams būtų mokamas darbo užmokestis pagal naujus minimalaus darbo užmokesčio dydžius.
Imdamosi šių veiksmų įmonės gali pasirengti minimalaus darbo užmokesčio padidinimui ir užtikrinti, kad išliktų konkurencingos Lietuvos darbo rinkoje. Tačiau svarbu nepamiršti, kad šis padidinimas gali turėti įtakos įmonių finansiniams rezultatams. Įmonės turėtų būti pasirengusios koreguoti savo biudžetus ir praktiką, kad ilgainiui išliktų pelningos.